Radionica “KAKAV PARK ŽELIMO?” održana je u nedelju, 19. septembra u okviru Dana komšijskog okupljanja – “Dorćol park festa” u organizaciji udruženja “Ekonaut” i “Komšije sa Dorćola”. Na radionici, održanoj u prostorijama “Građanskih inicijativa”, pokrenut je dijalog povodom inicijative da se ugao Mihizove ulice i Ulice Herceg Stjepana uredi kao park za sve generacije, u jednom od najzagađenijih delova Beograda gde nema dovoljno zelenih površina.
Pre održavanja radionice, organizatori su sproveli anketu koju je popunilo više od stotinu građana i građanki koji žive u ovom delu grada i koja je jasno ukazala na potrebu za novom zelenom površinom. Najveći broj anketiranih smatra da je kvalitet zelenih površina u na donjem Droćolu loš i neadekvatan a deo ankete vezan za prostor potencijalnog parka pokazao je da je potrebno više drveća (74,3%) i mesta za sedenje i druženje (71,6%). Takođe, anketa je ukazala na potrebu za sadržajima za decu i zonama biodiverziteta.
Na radionici su učestvovali odrasli i deca, koji su tokom zadatog vremenskog intervala od 30 do 45 minuta, podeljeni u grupe, radili na predlogu uređenja potencijalnog parka, određujući raspored elemenata i njihovu važnost za prostor i njegove korisnike. Kroz formu društvene igre koja podstiče saradnju učesnika, građani su stavljeni u aktivnu ulogu promišljanja javnog prostora koji bi bio otvoren za lokalnu zajednicu i namenjen druženju i igri. Kao rezultat radionice, dobijena su tri kompletna idejna rešenja kao polazne tačke za potencijalno uređenje prostora. Takođe, prikupljeni su i različiti komentari o trenutnom stanju i potrebama korisnika, uključujući osvetljenje parka, prisustvo kućnih ljubimaca u prostoru predviđenom za decu i slično.
Ovaj model aktivnog, participativnog uređenja javnog prostora se sve više koristi u urbanističkom planiranju mikro lokacija kako bi se lokalna zajednica uključila u planiranje prostora koji će koristiti i stekla razumevanje procesa koji dovodi do održivih rešenja. Na ovaj način se o konačnom izgledu javnih prostora i lokalni donosioci odluka senzibilišu prema potrebama javnog interesa u zajednici.
Radionicu je na poziv “Ekonauta” moderirala Milena Ivković iz organizacije Blok 74, holandsko-srpska arhitektkinja, urbana dizajnerka i digitalna umetnica koja koristi svoje znanje o urbanim oblicima i tehnikama ko-dizajna kako bi pomogla unapređenju javnih prostora. Tokom radionice, Sabina Kerić iz udruženja “Ekonaut” je prisutnima ukrako predstavila rad udruženja i projekat “Inicijativa za baštenske zajednice” naročito naglašavajući značaj prostora zajedničkih bašti za održiv razvoj gradova.
Nakon održane radionice, program “Dorćol park festa” nastavljen je u ovom potencijalnom parku na otvorenom, gde su okupljeni simbolično zasnovali mali začinski vrt, a biljke su posadila deca koja su na radionici crtala svoje planove za park. U danu koji je prethodio festivalu udruženim snagama organizacije “Ekonaut” i “Komšije sa Dorćola” su očistile prostor potencijalnog parka, koji, zbog nerešenih imovinskih pravnih odnosa, nije u redovnom sistemu održavanja, što ometa i konačno prevođenje ove parcele u zelenu površinu. Osnovnim higijenskim čišćenjem i trimerisanjem, ovaj potencijalno budući park doveden je u stanje da otvoreni deo može slobodno da se koristi i posle festivala.
Projekat “Inicijativa za baštenske zajednice” se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert. Sadržaj ove stranice nužno ne odražava stavove donatora ni Beogradske otvorene škole, i za njega je isključivo odgovoran “Ekonaut”.