Usled različitih faktora zagađenja, nadolazeće klimatske krize i nekontrolisanog investitorskog urbanizma koji ugrožavaju zelenu infrastrukturu i javni prostor Beograda, kvalitet života u gradu sve više opada i nameće se potreba za novim rešenjima. Sa željom da izvršimo uticaj na javne politike u oblasti urbanizma, kroz strategije i planove koji se bave razvojem grada Beograda na makro i mikro nivou, pokrenuli smo projekat “Inicijative za gradske baštenske zajednice”.
Gradske baštenske zajednice su otvorene površine na kojima se pojedinci ili grupe bave uzgojem biljaka po sopstvenom izboru. Postoje u većini evropskih gradova i imaju brojne društveno korisne namene poput fizičke i socijalne rehabilitacije, mogućnosti za rad i zapošljavanje ekonomski ugroženijih slojeva stanovništva, animacije građana u trećem dobu i omogućavanja svim generacijama da se bave zdravim hobijima u oblasti hortikulture, vrtlarstva i povrtlarstva. Primena dobrih evropskih modela sistema gradskih baštenskih zajednica bi unapredila kvalitet života u Beogradu, kao i proces prilagođavanja na klimatske promene.
Udruženje Ekonaut već godinama radi na predstavljanju i istraživanju koncepta baštenskih zajednica kroz organizovanje javnih događaja, predstavljanje primera dobre prakse iz inostranstva i podsticanje osnivanja dve baštenske zajednice u Beogradu. U 2021. godini pokrenuli smo projekat „Inicijativa za baštenske zajednice“ koji se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert. Projekat predviđa aktivno učešće građana i građanki kroz njihovu edukaciju i informisanje o konceptu baštenskih zajednica i direktno uključivanje u aktivnosti projekta. Jedna od takvih aktivnosti je javni poziv da se građani uključe u mapiranje potencijalnih prostora za baštenske zajednice na teritoriji Beograda preko sajta ekonaut.org. Organizovali smo niz edukativnih aktivnosti vezanih za uzgajanje ukrasnih biljaka i hrane u gradskim uslovima, kao i za načine formiranja i organizovanja baštenskih zajednica. Zajedno organizacijom CEUS i u saradnji sa službom Glavnog gradskog urbaniste, održana je i Online konferencija “Planirajmo baštenske zajednice zajedno” koja je razmotrila mogućnosti za podsticanje urbane poljoprivrede i baštenskih zajednica u Beogradu.