„BeeConnected“ je jedinstven projekat iz domena urbane ekologije koji se bavi iznajmljivanjem i održavanjem košnica za društveno odgovorne kompanije, pojedince ili druge subjekte koji imaju želju i potrebne preduslove da na svom prostoru naprave pčelinjak uz našu stručnu pomoć i održavanje. Ovaj model pčelarstva je prepoznat u mnogim razvijenim urbanim sredinama, kao dobar način obogaćivanja lokalnog biodiverziteta, ali i kao društveno odgovorna kampanja koja privlači pažnju javnosti i senzibiliše je za probleme životne sredine. U saradnji sa Heinrich Boll Stiftung – predstavništvo Beograd, organizovali smo Školu urbanog pčelarstva kroz koju je za tri godine prošlo preko sto polaznika.
Iako je svesnost o tome koliko je čovek ugozio prirodni ekosistem i opstanak mnogih vrsta, pa tako i pčela sve veća, smatrali smo da se i dalje ne radi dovoljno na uklanjanju uzroka koji ugrožavaju našu životnu sredinu i biodiverzitet. Kako je usled monokulturne poljoprivrede i visoke količine pesticida pčelama i drugim oprašivačima izvor hrane postao ograničen, primetili smo veliki potencijal koji leži u još uvek bogatom biodiverzitetu našeg glavnog grada i zelenog prstena koji ga okružuje. Sa željom da se taj potencijal iskoristi, pokrenuli smo projekat „BeeConnected“. Pod pokroviteljstvom Švedskog instituta i inicijative „Food For Tomorrow“, koja se bavi umrežavanjem organizacija, kompanija i pojedinaca zainteresovanih za održivost sistema hrane na različitim nivoima, tokom 2018. pokrenuli smo lokalnu kampanju sa ciljem uključivanja i informisanja šire javnosti o problemima sa kojima se globalno i lokalno suočavaju pčele i drugi insekti oprašivači. Projekat su zajedno osmislili i sproveli ekološka organizacija “Ekonaut” i dizajn inkubator i coworking zajednica „Nova Iskra”. Početkom 2019. godine, agencija „Kreativa Unlimited“ postavila je prve „BeeConnected“ košnice na krov svoje kancalarije na splavu kod Ušća i Velikog ratnog ostrva, mestu oaze biodiverziteta i zelenila nadomak centra grada.
Odgovorno pčelarenje je važno kako bi se zaštititio lokalni biodiverzitet, priroda u našem okruženju, ali i naše zdravlje koje zavisi od pristupa raznovrsnoj ishrani, svežem voću i povrću, za čiji razvoj su pčele i drugi oprašivači neophodni. Od 100 najviše upotrebljavanih biljaka u ljudskoj ishrani pčele oprašuju čak sedamdeset, tako da dve trećine naše ishrane zavisi od pčela. Životne uslove pčela i drugih oprašivača možemo da poboljšamo razvijanjem cvetnih površina koje su atraktivne za njih čime ćemo im obezbediti dovoljnu količinu nektara i polena. Oblasti kao što su poljoprivredne površine, privatni i javni vrtovi, ivice puteva, industrijske i komercijalne zone, mogle bi da pruže utočište ovim vrstama koje su važne za opstanak cele planete. Pored zasnivanja gradskih pčelinjaka na teritoriji Beograda i okoline, projekat obuhvata i podizanje svesti o važnosti pčela, očuvanju biodiverziteta i životne sredine kroz različite javne događaje, predavanja, radionice, izložbe, kampanju na društvenim mrežama, tematsku produkciju štampanog i video matreijala, pop-up markete medonosnih biljaka i proizvoda od meda.
Ako ste društveno odgovorna kompanija koja želi da napravi košnice u svom otvorenom prostoru ili na krovu zgrade i na taj način podrži opstanak pčela u gradu kontaktirajte nas radi izlaska na teren i procene na koji način možete da postanete deo projekta.