Proleće je uveliko u jeku, sve oko nas buja pa je samim tim i vreme da obnovimo znanje iz baštovanstva ili da steknemo nove veštine koje će nam pomoći da formiramo nove bašte ili dopunimo stare. Ovog aprila, prateći godišnji kalendar radova udruženje Ekonaut će organizovati praktičnu radionicu baštovanstva sa Vladimirom Milutinovićem, pejzažnim arhitektom sa dugogodišnjim iskustvom u gajenju povrća prema organskim principima. Uz njegovu pomoć polaznici radionice će izabrati odgovarajuće vrste povrća, tip biljke i oblik ploda, koji vam odgovaraju za gajenje, ove a nadamo se i narednih sezona. Teme koje će biti obrađene tokom radionice:
- Plodovito povrće – paradajz, paprika, patlidžan, krompir, fisalis…Prikazaćemo odabir, prirpemu i setvu semena, pikiranje mladih biljaka kao i sadnju odraslog rasada, uz nekoliko saveta kako odabrati kvalitetan rasad pri kupovini.
- Korenasto povrće i lukovi – šargarepa, celer, paškanat, rotkvica, cvekla, lukovi i još mnogo korenastih vrsta koje se gaje u nekoliko setvenih perioda i dostupne su cele godine. Setva semena se uglavnom obavlja direktno u leje, dok za gajenje rasada otkrivamo neke baštovanske tajne.
- Lisnati zeleniši i kupusnjače – kupus, kelj, brokoli, karfiol, keleraba, salate i kineske kupusolike sorte koje su tako zahvalne za gajenje, moraju biti deo vašeg izbora. Najizdašnija grupa koja se u bašti uzgaja, možda je omiljena za početnike, a svakako je obavezna za iskusne baštovane.
- Vrežaste biljke, penjačice i tikve – boranija, pasulj, vigna, tikvice, bundeve, bostan i slične vrste su pravi predstavnici kasnijeg prolećnog povrća koje se gaji naveliko u vrtu. Kako uštedeti na prostoru u vrtu, a dobiti obilan prinos plodova? Zašto je važno redovno branje i ko je u obavezi da čuva seme, su neke od informacija koje ćamo razmeniti.
- Aromatično, začinsko i lekovito bilje u vrtu – odnosi se na sve biljke koje u svojim delovima sadrži kvalitetne materije koje će nam biti začini u kuhinji, čuvaće nam vrt od štetočina, lečiti nas čajevima i kremama, ali će nam čak biti i lek za biljke, a mogu lečiti i zemljište…
Radionica se održava u nedelju 28. aprila od 11:00 – 14:00h u Arboretumu Šumarskog fakulteta u Kneza Višeslava 1. Da bi ste postali polaznik ili polaznica potrebno je da se obavezno prijavite putem ONLINE FORMULARA. Broj mesta je ograničen, a prijave se primaju do 26. aprila. Učešće na radionici se ne naplaćuje.
Učesnici radioničarskog programa dobiće semenski materijal koji će moći da iskoriste u svojoj budućoj bašti, kao i publikaciju Ekonauta namenjenu početnicima u baštovanstvu.
Kroz iskustva formiranja neformalnih baštenskih zajednica u proteklih nekoliko decenija kao i domaće studije, shvatili smo da postoji potreba ali ne i resursi za korišćenje javnog i privatnog zemljišta kao prostora za baštenske zajednice u Beogradu, kao i neodložna potreba za ozelenjavanjem školskih dvorišta i vrtića.
Radionica je deo edukativnih aktivnosti koje udruženje Ekonaut sprovodi u okviru projekta “Javni prostori kao zajedničke i edukativne bašte”. Kroz ovaj projekat želimo da ostvarimo uticaj na uključivanje koncepta edukatvnih bašti i baštenskih zajednica u odgovarajuće urbanističke i strateške dokumente grada Beograda, u svrhu borbe protiv klimatskih promena, ostvarivanja socijalne kohezije i zaštite zelenih površina od investitorskog urbanizma. Želimo da kroz različite forme edukacije osnažimo i lokalne zajednice za participaciju u unapređenju otvorenih urbanih i periurbanih površina kao i ozelenjavanju lokalnih škola i vrtića uz uključivanje ekološkog obrazovanja u svakodnevnu nastavu.
Projekat je podržan od strane: Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda. Sprovodi se u partnerstvu sa udruženjima Kidhub, kreativnog huba Nova Iskra, neformalne grupe “Igre napolju” i drugih.
Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji sprovodi Trag fondacija.