Ekonaut nastavlja sa serijom edukativnih predavanja u okviru aktivnosti i programa vezanih za teme gradskog pčelarstva i ugroženosti biodevirzeta insekata oprašivača neophodnih za reprodukciju biljnih i životinjskih vrsta ali i za raznovrsnost naše hrane koja je u doba klimatske krize i promena u životnoj sredini neizvesna. Predavanje „Održivo pčelarstvo iz ugla biologa“ nastalao je u saradnji sa biološkinjom Jovanom Bilom Dubaić koja se bavi proučavanjem diverziteta divljih pčela na području Beograda kako bi smo polaznicima Ekonautovog programa gradskog pčelarstva BeeConnected ali i svima koji su zainteresovani za temu, dali širi uvid na uticaj pčelarske prakse na biodiverzitet drugih insekata i pčela koje nisu gajene od strane čoveka.
Predavanje se održava online putem zoom platforme u sredu 29.09.2021. od 18:00.
Link za registraciju: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZApcu2qpjsiGdHigmvsjGwx5Xe42H65O6Mq
Pčelarstvo je oduvek bilo simbol za vezu između čoveka i prirode. Poslednjih nekoliko decenija usled različitih, uglavnom antoropogeno izazvanih, pritisaka naše okruženje se promenilo, a sa njim i pčelarstvo. U današnje vreme medonosne pčele, i pčelari sa njima, moraju konstantno da se suočavaju sa izazovima koji ranije nisu postojali. Na primer, usled intenzifikacije poljoprivrede, sve raširenije prakse gajenja monokultura i prekomerne upotrebe pesticida, poljoprivredni predeli postali su (aspurdno!) veoma nepovoljni za pčele. Zatim, tu je i promena klime i pojava novih patogena i parazita. Usled svih ovih pritisaka pčelari su bili primorani da uvode nove prakse ne bi li izašli na kraj sa novim problemima.
Kao rezultat svog tog prilagođavanja ovo zanimanje značajno se udaljilo od prirode. Danas je pčelarstvo veoma kompleksna grana poljoprivrede, usavršena na mnogobrojne načine. Međutim, postavlja se pitanje – da li smo previše modernizovali pčelarstvo? Da li smo preterali?
Na predavanju “Održivo pčelarstvo iz ugla biologa” imaćete prilike da čujete koje su glavne razlike u načinu života između slobodnoživećih i gajenih medonosnih pčela. Šta je to što medonosne pčele biraju u prirodi, i da li od njih možemo nešto da naučimo? Da li je “imitiranje” prirodnog okruženja pčela rešenje za neke od problema u ovim, i za pčele i za ljude, nestabilnim vremenima? Posebnu pažnju tokom predavanja posvetićemo savetima o tome kako da se bavimo pčelarstvom, a da ne ugrozimo okolni živi svet. Pričaćemo o tome na koji način možemo da pomognemo i drugim vrstama pčela i podstaknemo biodiverzitet. Razmotrićemo zbog čega ne možemo da se oslonimo samo na jednu vrstu pčele, koliko god ona bila važan i vredan oprašivač.
Jedno od često postavljanih pitanja u javnosti tiče se ugroženosti pčela. Razjasnićemo da li su medonosne pčele ugoržene kao vrsta, i šta je to što možemo zauvek da izgubimo kada su medonosne pčele u pitanju?Dok neka rešenja postoje i vrlo su jednostavna, sa druge strane postoje problemi za koje ljudi još uvek nemaju rešenje, iako za njim intenzivno tragaju. Ovo predavanje svakako neće dati odgovore na sva pitanja koja muče današnje pčelarstvo. Osmišljeno je tako da podstakne razmenu mišljenja i iskustava među učesnicima, a sve u cilju zajedničkog pronalaženja odgovora.
Jovana Bila Dubaić je dipl. biolog zaštite životne sredine, zaposlena kao istraživač saradnik na Biološkom fakultetu za užu naučnu oblast: Ekologija, biogeografija i žaštita životne sredine. Trenutno je student doktorskih studija na Biološkom fakultetu (program: Ekologija, modul: Zaštita biodiverziteta), a o istraživanjima koja sprovodi detaljnije možete pročitati na stranici: https://srbee.bio.bg.ac.rs/srbee a možete je pratiti i kroz njen profil na Instagramu @belgrade.bees.ecology koji je posvećen pčelama, ekologiji i svakodnevnom životu
Ovaj program odvija se uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda u okviru projekta „Gradske bašte za gradske pčele“, udruženja Ekonaut i partnera: Nova Iskra – kreativni hub.
Prethodno online predavanje koje smo organizovali na temu biodiverziteta insekata i pčela sa Jovanom Bilom Dubaić možete pogledati na Ekonaut Youtube kanalu gde ćemo objaviti snimak predavanja „Održivo pčelarstvo iz ugla biologa“.