Ovogodišnjim polaznicima i polaznicama treće generacija škole pčelarstva BeeConnected 15. septembra uručili smo sertifikate o uspešno završenoji teoretskoj i praktičnoj obuci, U prostoru Nova Iskra Dorćol, Ekonaut je okupio tom prilikom i polaznike prethodnih generacija koje su prošle program škole pčelarstva 2019. i 2020. godine kao i ovogodišnje polaznike „Biljarnice“ škole poznavanja biljaka. I ove godine smo imali izuzetno veliko inetresovanje potencijalnih polaznika a uz podršku gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine smo obezbedili subvencionisanu obuku za nezaposlene osobe koje žele da počnu da se bave pčelastvom kroz projekat „Gradske bašte, za gradske pčele“.
Ove godine smo uveli novinu pa je delu polaznika koji nisu mogli prisustvovati praksi zbog velikog interesovanja bilo omočućeno da prate teoretske časove online. Takođe jedna od novina ovogodišnjeg programa je da smo pored iskusnih predavača i demonstratora na praksi, prof. Dr. Miće Mladenovića i Slađana Simonovića, ove godine u program uključili i iskusnog pčelara Stanka Rajića iz Beogradskog udruženja pčelara kao demonstratora. Polaznici su tako imali prilike da rade u pčelinjaku i azilu udruženja na Košutnjaku, pored pčelinjaka na Novom Beogradu koji je postavljen na krovu društveno odgovorne kompanije „Kreativa Unlimited“ i da na taj način iskuse rad u različitim uslovima i dobiju još jednog mentora kao podršku u prvim pčelarskim koracima.
Kao poseban događaj za kraj zvanične teoretske obuke organizovali smo predavanje na temu pčelinjih proizvoda „Sve što ste hteli da znate o propolisu a niste imali koga da pitate“ u saradnji sa Dr. Petar M. Ristivojević, naučnikom sa Hemijskog fakulteta, univerziteta u Beogradu koji radi u Laboratoriji za ispitivanje autentičnosti hrane, specijalizovanoj i sertifikovanoj za testiranje kvaliteta meda. Pored rada u laboratoriji i sa studentima on je svoj doktorski i naučni rad u dobroj meri posvetio inovativnim primenama i novim načinima za rastvaranje ove smolaste supstance, koju znamo kao propolis a koja se smatra najjačim prirodnim antibiotikom. Ovo svojstvo propolisa je jako važno ako znamo da se medicinski antibiotici danas nekontrolisano upotrebljavaju što dovodi po nastajanja superbakterija koje su sve otpornije na medicinske antibiotike, za posledicu imamo sve veću smrtnosti od infekcija i nemogućnost da im se suprotstavimo nama poznatim antibioticima. Publika tokom predavanja dobila i širu sliku istorije i primene ovog pčelinjeg proizvoda koji se koristi u prirodnoj medicini hiljadama godina a ima veliku primenu i danas. Posebno zadovoljstvo je bilo čuti na kraju predavanja i izlaganje dr. Ivane Stojiljković, hemičarke po struci zaposlene na Šumarskom fakultetu, koja je na kraju predavanja sa publikom podelila nekoliko izuzetno korisnih i lako primenjivih recepata na bazi propolisa a koje je moguće napraviti u kućnim uslovima. Celo predavanje će uskoro biti javno dostupno na Ekonautovom YouTube kanalu.
Posle predavanja smo imali priliku da probamo različite medove koje su neki od naših polaznika svih generacija proizveli na svojim pčelinjacima, uspešno primenjujući znanje koje su stekli tokom obuke u školi pčelarstva Bee Connected u nekoj od poslednje tri godine. Tako smo imali izuzetnu prliku da probamo pored beogradskog medljikovca, suncokretov med iz Vojvodine i bagremov med naše ovogodišnje polaznice iz Republike Srpske. Profesor Mladenović je okupljenima tom prilikom demonstirirao i objasnio kako se med degustira i koje karakteristike meda se prate i ocenjuju kada se određuje njegov kvalitet na sajmovima i takmičenjima.
Ekonaut će do kraja godine organizovati još dva naučno popularna predavanja koja će biti otvorena za sve i odvijati se online, na temu domaćeg biodiverziteta pčela i insekata. Na ovaj način pored budućih i sadašnjih pčelara želimo što više zainteresovane javnosti upozorili na nestajanje i ugroženost insekata a naročito insekata oprašivača od kojih u najvećem procentu zavisi oprašivanje biljaka čime se nastavlja ciklus života u prirodi a neizmerno su važni i za ljude jer od uspešnog oprašivanja zavisi da li ćemo imati sutra imati hranu na trpezi.
Ako vas zanimaju pčelinji proizvodi ali i na koji način se u laboratoriji ispituje kvalitet meda možete pogledati predavanje koje smo organizovali prošle godine pod nazivom „Tajne pčelinjih proizvoda“ kao javni deo škole pčelarstva a koje su održali prof. Dr. Miće Mladenovića sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu i prof. Dr Dušanka Opsenice Milojković sa Hemijskog fakulteta.