Razgovori posvećeni biodiverzitetu i relevantnim ekološkim temama, sadnja medonosnog bilja i radionica za decu, samo su neke od aktivnosti koje će organizacija Ekonaut u saradnji sa partnerima prirediti 20. maja kako bi obeležila Svetski dan pčela i Svetski dana zaštite biološkog diverziteta.
Udruženje i ekosocijalno preduzeće Ekonaut, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Amabasadom Švedske u Beogradu, obeležiće 20. maja u Botaničkoj bašti Svetski dan pčela, a dva dana kasnije i Svetski dan zaštite biološkog diverziteta. Tom prilikom biće predstavljeni preliminarni rezultati Nacionalnog izveštaja o životnoj sredini koji će delegacija Republike Srbije prezentovati na Konferenciji “Stockholm +50”, koja će biti održana 2. i 3. juna u glavnom gradu Švedske.
Događaj je istovremeno i poziv na akciju pomoći oprašivačima i pčelama, vrsti insekata koja je zbog svojih ekosistemskih usluga proglašena najvažnijom vrstom na planeti. Kao deo Ekonautove „Inicijative za medonosne bašte“, biće organizovana i sadnja medonosnih biljaka.
U okviru događaja Ekonaut organizuje i dve panel diskusije na temu značaja uloge pčela i neophodnosti njihove zaštite. Neka od pitanja kojima će se učesnici panela posvetiti su: Šta nas čeka ako pčele i oprašivači nastave da nestaju? Da li znamo kakva je situacija sa lokalnim biodiverzitetom u Srbiji i Beogradu iz ugla domaćih naučnika i pčelara? Kako motivisati društveno odgovorna preduzeća i građane da se uključe i deluju u oblasti zaštite pčela? Na panelima će učestvovati ekološke organizacije, predstavnici pčelarskih organizacija, kao i domaći naučnici uključeni u pomoć za pčele i oprašivače. Tokom razgovora, biće dat poseban osvrt na dobre primere iz prakse, kao i na preporuke učesnika panela kako poboljšati lokalni biodiverzitet. Posebna pažnja biće posvećena negovanju i zasnivanju površina sa medonosnim biljkama kao i uticaju urbanog pčelarstva na lokalni biodiverzitet.
Ekonaut će ovom prilikom predstaviti i drugo izdanje publikacije „100 biljaka za pčele i oprašivače“ (projekat „BeeConnected“, 2019) koja omogućava svakom pojedincu da na praktičan način, kroz sadnju i negovanje medonosnih biljaka, ponudi pčelama i oprašivačima svoje otvorene prostore i na taj način doprinese lokalnom biodiverzitetu. Takođe, biće predstavljena i ovogodišnja publikacija “Uvod u gradske baštenske zajednice” koja promoviše „Inicijativu za gradske batešnske zajednice“ tj. formiranje sistema baštenskih zajednica u Beogradu.
U saradnji sa omladinskom organizacijom EcoHub i WWF-om, pripremljena je posebna radionica za decu i mlade različitih uzrasta koja se održava 20. maja od 13 do 15:00 časova. Na njoj će se učesnici na zanimljiv i interaktivan način upoznati sa načinom života i ponašanja pčela, kao i njihovim značajem za očuvanje celokupne biološke raznovrsnosti. Radionica „Upoznajte pčele“ razjasniće polaznicima razliku između osa i muva, kako izgleda ciklus razmnožavanja, kao i koje medonosne biljke su pogodne za sadnju u urbanim sredinama, a da ujedno pomažu očuvanju pčela.
PRIJAVLJIVANJE: Za prisustvo na panelima prijavite se OVDE, a za učešće na radionici „Upoznajte pčele“ potrebno je da popunite formular OVDE.
Panel I „Pčele, više od meda“ (20. maj, 13:00-13:45)
- Sabina Kerić – “Ekonaut”, moderator
- Jovana Bila Dubaić – biolog, istraživač saradnik, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
- prof. dr Mića Mladenović – profesor u penziji, Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu
- dr Rodoljub Živadinović – predsednik, Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS)
Panel II “Ekosocijalna odgovornost, suživot pčela i ljudi u gradu” (20. maj 13:50-14:40)
- Sabina Kerić – “Ekonaut” , moderator
- Miljan Peljević – “Nova Iskra”, kreativni hub i “Bee Solutions”, kompanija
- Sanja Ševaljević – “Kreativa Unlimited” kompanija
- Ana Simić – udruženje “Centar za eksperiment i urbane studije” CEUS
- Milja Vuković – udruženje „Divlji Beograd“