Ekonaut ove jeseni u okviru projekta “Zagovaranje zajedničkih i edukativnih bašti u javnom prostoru” objavljuje publikaciju “Zelene površine kao mesta odmora, igre i učenja” koja je posvećena ambijentima bogatim prirodnim podsticajima za različite aktivnosti svih generacija. To mogu biti igre u kojima se deca osećaju i ponašaju smelo, u kojima oprobavaju svoje moći i prikazuju sliku deteta kao kompetentnog bića, sposobnog i slobodnog. Publikacija ističe da su aktivnosti koje podstiču isceliteljska svojstva zelenih površina takođe izuzetno važna, nudeći prirodan način za prevazilaženje anksioznosti i drugih emocionalnih izazova. Delujući kao prirodni katalizator za smanjenje stresa, povećanje kreativnosti i poboljšanje kvaliteta života svim generacijama, oni sve više postaju deo različitih okruženja – od bolnica i rehabilitacionih centara do javnih parkova, vrtića, škola, kao i privatnih prostora. Publikacija je podeljena na tri celine:
- Zašto je važno igrati se u prirodi i igrati se rizicima?
- Vrtovi kao mesta isceljenja i učenja,
- Dizajn za bolji svet – kako da unapredimo prostore za igru na otvorenom u urbanim sredinama.
Autori tekstova u okviru publikacije su: Vladimir Milutinović, Tijana Bogovac, Tijana Petrović-Jovanović, Tatjana Radaković i Sabina Kerić.
Dizajn publikacije: Katarina Koledin
Projekat i publikacija će biti predstavljeni u okviru ovogodišnjeg, 4. po redu KidHub kafea koji organizujemo sa našim partnerima iz KidHub edukativnog centra koje okuplja edukatore iz oblasti formalnog i neformalnog obrazovanja, sa ciljem podsticanja pozitivnih promena u obrazovnom sistemu. Događaj je ove godine posvećen unapređenju prostora za igru i učenje u skladu sa prirodom.
Održava se 28. novembra od 14:00 do 16:30 časova u prostoru Nova Iskra Dorćol, na adresi Cara Uroša 18, Beograd.
Ako želite da nam se pridružite i saznate kako zajedno možemo unaprediti prostore za igru i učenje inspirisane prirodom molimo vas da popunite ovaj UPITNIK da biste potvdili svoje učešće i nama pomogli u boljoj organizaciji, budući da postoji ograničenje kapaciteta događaja.
Događaj će se sastojati od tribine i izložbu radova nastalih tokom ovogodišnjeg Globalnog dečjeg Dizajnatona „Kako da unapredimo prostore za igru koristeći cirkularni dizajn“ i ko-kreativne radionice sa studentima Šumarskog fakulteta. Tokom događaja istraživana je primena cirkularnog dizajna u unapređenju prostora za decu. U okviru projekta, studenti Šumarskog fakulteta sa katedri za pejzažnu arhitekturu i obradu drveta su uz mentorstvo tima KidHub-a i Ekonauta unapredili dečja rešenja u tehnički projekat edukativnog igrališta, uključujući edukativnu instalaciju, penjalicu i senzornu stazu koji se realizuju u Arboretumu Šumarskog fakulteta.
Takođe u okviru istog projekta krajem oktobra zajedno sa našim stalnim saradnikom Vladimirom Milutinovićem organizovali smo radionicu “Radovi u jesenjoj bašti” u Arboretumu šumarskog fakulteta.
Vladimir je tokom radionice polaznike sproveo kroz Arboretum Šumarskog fakulteta i dao uvod zašto je važno i lepo da se bavimo baštovanstvom kao i zašto je važno da se gaje autohtone, lokalne vrste naspram vrsta koje nisu sa našeg podneblja. Zatim smo prešli u leje za povrće u okviru Isceliteljskog vrta gde su polaznici saznali šta se zatim radi u bašti kako je spremamo za sledeći deo koje vrste možemo izabrati kako bismo imali povrće tokom najhladnijeg dela godine. Vladimir je polaznicima ukazao na sve lisnate vrste povrća koje brzo rastu i mogu poslužiti kao izvor sveže hrane za kuvanje ili salate kao što su: spanać, motovilac, peršun, razne vrste salata i lukova.
Radionica je deo edukativnih aktivnosti koje udruženje Ekonaut sprovodi sa željom da ostvarimo uticaj na uključivanje koncepta edukatvnih bašti i baštenskih zajednica u odgovarajuće urbanističke i strateške dokumente grada Beograda, u svrhu borbe protiv klimatskih promena, ostvarivanja socijalne kohezije i zaštite zelenih površina od investitorskog urbanizma. Želimo da kroz različite forme edukacije osnažimo i lokalne zajednice za participaciju u unapređenju otvorenih urbanih i periurbanih površina kao i ozelenjavanju lokalnih škola i vrtića uz uključivanje ekološkog obrazovanja u svakodnevnu nastavu.
Projekat „Zagovaranje zajedničkih i edukativnih bašti u javnom prostoru“ se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji sprovodi Trag fondacija.