U okviru projekta „Pametna organska poljoprivreda – Mejkers bašte“, Nordeus fondacija zajedno sa partnerskim organizacijama, Ekonautom i Centrom za promociju nauke, a uz podršku NLB banke, izgradiće u okviru 12 Mejkers labova u srednjim školama širom Srbije Mejkers bašte – inovativne bašte na otvorenom u kojima učenici i nastavnici zajedno istražuju, stvaraju i povezuju se sa lokalnom i širom zajednicom. Ideja vodilja projekta je da se đaci zainteresovani za nauku ohrabre da dalje razvijaju interesovanja kroz formalno i neformalno obrazovanje za različite STEAME programe (science, technology, engineering, art, maths, entrepreneurship / nauka, tehnologija, inženjerstvo, umetnost, matematika, preduzetništvo).
Srednjoškolci u školama u Srbiji nemaju prliku da često saradjuju sa vršnjacima iz drugih srednjih škola, kao ni da rešavaju izazove iz prakse koji ih mogu pripremiti za realne uslove rada u profesionalnom okruženju. Kroz ovu saradnju učenici će u ranoj fazi razvoja biti upoznati sa potencijalima organske poljoprivrede i upotrebe novih tehnologija. Izuzetno je važno da se u Srbiji što pre osnaže gimnazije, poljoprivredne i tehničke škole da integrišu principe i različite aspekte organske proizvodnje u svoje nastavne planove i programe. Shodno tome u projekat “Pametna organska poljoprivreda – Mejkers bašte” uključena su škole u sledećim parovima: Gimnazija “Petro Kuzmjak” iz Ruskog Krstura u paru sa Poljoprivrednom školom iz Bača, zatim Gimnazija i Tehnička škola u Zaječaru sa Poljoprivrednom školom iz Svilajnca, Školski centar “Nikola Tesla” sa Poljoprivrednom školom u Vršcu, Tehnička škola u Kragujevcu i Prva kragujevačka Gimnazija sa Poljoprivrednom školom u Kraljevu, ETŠ “Mija Stanimirović” iz Niša sa Poljoprivrednom školom u Žitoradji.
Kao ključan partner programa, Ekonaut je angažovan na izgradnji “Mejkers bašti” u svim školama, kao i u edukaciji o održivoj poljoprivredi, dok je Centar za promociju nauke važan partner u edukaciji o digitalnim alatima i pametnoj poljoprivredi. Prvu Mejkers baštu formirali smo tokom proleća 2024. u deljenom dvorištu Gimnazije i Tehničke škole u Zaječaru, a uskoro će biti izgrađene male organske bašte i u drugim školskim dvorištima, koje će služiti kao „otvorene laboratorije“ za učenike. Ove bašte će biti opremljene digitalnim alatima kao što su Arduin senzor za praćenje uslova poput temperature, vlažnosti i kvaliteta zemljišta. Koristeći prikupljene podatke učenici će optimizovali uslove za rast biljaka, integrišući tehnologiju i prirodu. Učenici prolaze kroz programe koji uključuju teorijsku obuku o pametnoj poljoprivredi, dok ih nastavnici i stručnjaci iz industrije podržavaju kroz mentorski rad, radionice i predavanja gde će naučiti ključne principe organske poljoprivrede, kao i upotrebu digitalnih alata i senzora. Učenici će se zatim podeliti u multidisciplinarne timove i započeti rad na projektima u svojim Mejkers baštama. Korišćenjem tehnologija koje su naučili, razviće rešenja usmerena na praktično rešavanje problema. Na kraju projekta planiran je završni događaj gde će učenici predstaviti svoje projekte i rešenja pred nastavnicima, kolegama i javnošću. Ovaj proces će ih pripremiti za digitalnu budućnost poljoprivrede, razvijajući njihove praktične, preduzetničke i timske veštine.
Krajem septembra Nordeus fondacija okupila je grupu profesora srednjih stručnih škola u Novom Sadu koji su zajedno sa Centrom za promociju nauke i Ekonautom prisustvovali stučnom dvodnevnom seminaru tokom kojeg je organizovana poseta naučnom institutu BioSens gde su nas, naučnici koji rade na digitalizaciji poljoprivrede, upoznali sa svojim laboratorijama, projektima, zatim digitalnom platformom AgroSens, koja pruža podršku poljoprivrednicima i poljoprivrednim kompanijama u praćenju stanja useva i planiranju poljoprivrednih aktivnosti. sproveli kroz laboratorije instituta. Tokom posete saznali smo više o BioSensovom Centru za senzorske tehnologije koji je usmeren ka razvoju uređaja koji mere optička, fizička i elektromagnetna svojstva svoje okoline. Nastavno osoblje srednjih stručnih škola koje su deo projekta Mejkers labova su u posebno osmišljenim radionicama sa Vladimirom Milutinovićem i MIljanom Peljevićem iz Ekonauta prošli pripemu za koncipiranje i razradu učeničkih projekata koji bi koristili resurse svojih Mejkers labova i bašti, kako bismo im na najbolji mogući način uz podršku savremenih tehnologija, omogućili da budu u korak da inovacijama u oblasti poljoprivrede i digitalizacije.
Na ovaj način zajedno želimo da doprinesemo osnaživanju srednjih stručnih škola da razumeju i integrišu principe i različite aspekte organske proizvodnje u svoje nastavne planove i programe kako bi se pripremili na vreme za digitalnu budućnost poljoprivrede i održive proizvodnje. U isto vreme nadamo se da će projekat uspešno da inspiriše i osnaži đake srednjih škola (poljoprivrednih, tehničkih i gimnazija) da kreiraju rešenja za održiviju poljoprivrednu proizvodnju, kombinuju tradicionalne metode sa inovacijama u poljoprivredi kako bi sačuvali biodiverzitet, unapredili ugrožene ekosisteme i proizvodili zdravu hranu.