Kroz iskustva formiranja neformalnih baštenskih zajednica u proteklih nekoliko decenija kao i domaće studije, shvatili smo da postoji potreba ali ne i resursi za korišćenje javnog i privatnog zemljišta kao prostora za baštenske zajednice u Beogradu, kao i neodložna potreba za ozelenjavanjem školskih dvorišta i vrtića. Takođe je potrebna i edukacija građana i šire javnosti na koji način se mogu uzgajati jestive ili ukrasne biljke. Kolika je potreba za ovim znanjem kao i bavljenjem baštovanstvom kao hobijem naročito smo videli za vreme korone kada je urbanoj populaciji bio uskraćen kontakt sa prirodom.
Zato se Ekonaut i ove jeseni vraća organizovanju programa baštovanstva za početnike sa našim stalnim saradnikom, pejzažnim arhitektom Vladimirom Milutinovićem. U prostoru Arboretuma Šumarskog fakulteta pripremamo polaznike da formiraju jesenje bašte u oktobru kada je najpogodniji trenutak za takvu aktivnost. Tokom ove jednodevne radionice u trajanju od 4 seata, baštovani početnici dobijaju osnovne informacije kako da se prirpreme za sadnju i setvu kao i koje kulture je najpogodnije da gaje u ovom periodu kako bi čak I tokom zime ako uslovi budu pogodni imali plodove.
Kao i u prolećnoj radionici Vladimir će sa polaznicima proći kroz različite teme korisne za baštovane početnike ali i one malo iskusnije i dati im dobro osnovo znanje kako bi izvukli maksimum od ovog korisnog i inspirativnog hobija. Za učešće na radionici potrebno je da se zainteresovani polaznici prijave putem ONLINE FORMULARA. Broj osoba koje mogu da prisustvuju radionicai je ograničen na 25 polaznika i polaznica, a ukoliko bude velikog interesovanja, biće primljeni učesnici koji su se prvi prijavili i potvrdili svoj dolazak. Prijavljivanje je otvoreno do 23. oktobra i nije potrebno plaćanje participacije.
Učesnici radioničarskog programa dobiće semenski materijal koji će moći da iskoriste u svojoj budućoj bašti, kao i Ekonautovu publikaciju namenjenu početnicima u baštovanstvu.
Uz mentorstvo Vladimira Milutinovića tokom ove radionice ćete naučiti kako za kratko vreme i sa malo rada možemo imati uređenu baštu i zasaditi leje iz kojih možemo da ubiramo plodove tokom zime i ranog proleća. Bavićemo se uređenjem bašte i stvaranja mesta za kompostište (ostatak povrtarskih i ukrasnih biljaka nakon ubiranja plodova nije za bacanje). Biće demonstrirano kako se pravilno uklanjaju korovi, zašto je koren važno izvaditi i koji su benefiti higijene u bašti. Iskoristićemo biljni otpad iz bašte, kao resus za dobijanje kvalitetne organske materije u vidu humusa i komposta, pokazaćemo kako jednostavno napraviti komposter i kako ga održavati. Tokom ove radionice polaznici će saznati više o tome kako se gaje lukovice kao i kada se i kako sade jesenje, jestive i ukrasne lukovice. Ako nikada niste videli ili čuli za stogodišnji jestivi luk ovo je prava prilika. Poseban deo će biti posvećen lisnatom povrću u zimskom vrtu, kao što su: zelena salata, radič, ednivija, motovilac, rukola… i njegovom sortiranju po ukusima. I na kraju ćemo posejati krompir kako bismo na proleće imali prve mlade krompiriće jer je i to moguće u zimskoj bašti.
Radionica se održava u subota 26. oktobar od 10:00 – 14:00h u Arboretumu Šumarskog fakulteta u Kneza Višeslava 1. Da bi ste postali polaznik ili polaznica potrebno je da se obavezno prijavite putem ONLINE FORMULARA. Broj mesta je ograničen, a prijave se primaju do 20. oktobra Učešće na radionici se ne naplaćuje.
Radionica je deo edukativnih aktivnosti koje udruženje Ekonaut sprovodi u okviru projekta “Javni prostori kao zajedničke i edukativne bašte”. Kroz ovaj projekat želimo da ostvarimo uticaj na uključivanje koncepta edukatvnih bašti i baštenskih zajednica u odgovarajuće urbanističke i strateške dokumente grada Beograda, u svrhu borbe protiv klimatskih promena, ostvarivanja socijalne kohezije i zaštite zelenih površina od investitorskog urbanizma. Želimo da kroz različite forme edukacije osnažimo i lokalne zajednice za participaciju u unapređenju otvorenih urbanih i periurbanih površina kao i ozelenjavanju lokalnih škola i vrtića uz uključivanje ekološkog obrazovanja u svakodnevnu nastavu.
Kako je bilo na prolećnoj radionici pogledajte na YouTube kanalu Ekonauta
Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji sprovodi Trag fondacija.