Prethodne godine pokrenule su brojna pitanja o tome koliko je urbana sredina stresno okruženje i šta možemo da uradimo da je učinimo zdravijom, a život u njoj kvalitetnijim. Gradovi su sve naseljeniji, a rizici od mnogih negativnih uticaja ovakve sredine su sve veći. Veliki broj ljudi napušta urbana područja, međutim nisu svi u prilici da priušte preseljenje u zdraviju sredinu. Šta onda možemo da uradimo kako bismo urbani život učinili bar malo bližim zakonitostima prirode i održivosti? Da li je moguće da u urbanoj sredini živimo zdravije i proizvodimo hranu? Koliko je ta proizvodnja drugačija od konvencionalne proizvodnje i koliko možemo biti kreativni na putu osnivanja zelenih zajednica? Sva ova pitanja imaju odgovor u „zelenoj filozofiji“ koja nas podučava da osluškujemo prirodu, jer ona može da pruži mnogo više nego što možemo da zamislimo.
Sa željom da ovu filozofiju primenimo i učinimo naše okruženje zdravijim, vrtlarsku sezonu počinjemo predavanjem i radionicom “Kućni vrt”. Na uvodnom onlajn predavanju u sredu 27. aprila, osnovne korake u započinjanju malog kućnog vrta predstaviće Ana Svilar, inženjerka zaštite životne. Radionica koja se održava uživo 7. maja, pružiće polaznicima dodatna praktična znanja za zasnivanje malog kućnog vrta sa jestivim vrstama. Uslov za pohađanje radionice uživo je prijava putem formulara i prisustvo na onlajn predavanju,
Ana Svilar, aktivista i zagovarač zelene sredine završila je osnovne i master studije na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu gde je stekla titulu Inženjera zaštite životne sredine. Svoje stručno usavršavanje nastavila je na istom fakultetu, na postdiplomskim studijama iz oblasti strateškog planiranja Akvakulture. Od 2008. godine radila je u kompanijama, uglavnom na poziciji menadžera za razvoj, a 2014. postaje profesorka srednje poljprivredne škole u Valjevu. Od 2016. godine pruža stručnu podršku i pomoć u procesima pripremanja dokumentacije za razvojne projekte u oblastima agrikulture i zaštite životne sredine.
Ekonaut kroz svoje aktivnosti nastavlja da zagovara formiranje sistema gradskih baštenskih zajednica što je u mnogim svetskim gradovima prepoznato kao jedan od alata za razvoj i održivo upravljanje gradskim prostorima, ali i kao sredstvo za obezbeđivanje izvora hrane na lokalnom nivou i postizanje mikro klimatskih, socijalnih i ekonomskih benefita. Gradske baštenske zajednice su otvorene površine na kojima se pojedinci ili grupe bave uzgojem biljaka po sopstvenom izboru. Postoje u većini evropskih gradova i imaju brojne društveno korisne namene poput fizičke i socijalne rehabilitacije, mogućnosti za rad i zapošljavanje ekonomski ugroženijih slojeva stanovništva, animacije građana u trećem dobu i omogućavanja svim generacijama da se bave zdravim hobijima u oblasti hortikulture, vrtlarstva i povrtarstva. Ovakva mesta imaju i istorijsku i kulturnu vrednost i često postaju popularna izletišta sa dodatnim sadržajima i dostupnim izvorom zdrave hrane.
Kako su izgledale prethodne radionice i predavanja koje je Ekonaut organizovao u okviru projekta “Inicijativa za gradske baštenske zajednice” na temu zasnivanja ukrasnih i jestivih malih bašti, možete pogledati na našem YouTube kanalu u nastavku:
Projekat “Inicijativa za gradske baštenske zajednice” se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert. Sadržaj ove stranice nužno ne odražava stavove donatora ni Beogradske otvorene škole, i za njega je isključivo odgovoran “Ekonaut”.
Aktivnosti „Inicijative za gradske baštenske zajednice“ podržane su od strane Fondacije za otvorerno društvo i kreativnog haba Nova Iskra.