Organizacija Ekonaut postavila je u Novom Sadu eko-instalaciju “Panonska bašta” koja pored toga što privlači insekte oprašivače, istovremeno edukuje građane kako da doprinesu opstanku ovih ugroženih vrsta i ističe značaj zelenih površina kako za biodiverzitet, tako i za sve nas.
Mnogi svetski i evropski gradovi počeli su sistemski da prilagođavaju svoje površine korisnim i autohtonim insektima, a građani uzimaju sve veće učešće u očuvanju neposredne životne sredine. Sa ciljem da se i kod nas gradske pčele i insekti oprašivači prepoznaju kao značajan faktor zdrave životne sredine, kao i da se podstakne razvoj gradskog pčelarstva i baštovanstva kao alata za održivi urbani razvoj, organizacija Ekonaut postavila je eko-instalaciju “Panonska bašta”. Instalacija je postavljena u okviru programa “Dunavsko more” na manifestaciji “Novi Sad prestonica kulture”. Ova instalacija koja je posvećena promociji lokalnog biodiverziteta, naročito vezanog za vodotok Dunava kroz našu zemlju, realizovana je u saradnji sa industrijskim dizajnerom Ivanom Erkićem.
Instalacija “Panonska bašta” ističe značajan doprinos zelenih površina u gradu kada su u pitanju biodiverzitet, klimatske promene i zdravlje građana. Instalacija je postavljena, ispred prostorija Francuskog instituta u Novom Sadu koji se nalazi u blizini šetališta na Dunavu, popularnog Štranda. Instalacija je postavljena uz prisustvo zaposlenih u ovom Institutu koji će preuzeti na sebe održavanje ovih biljaka. Posetioci Francuskog instituta i prolaznici dobrodošli su da uživaju u “Panonskoj bašti”, a kako je i klupa deo instalacije, moguće je i sesti i provesti kvalitetno vreme Instalacija u svojoj osnovi ima heksagon, šestougaoni geometrijski oblik koji se sreće u košnicama medonosnih pčela i sadrži osam žardinjera sa dvadeset ukrasnih, jestivih ili začinskih biljnih vrsta koje cvetaju i time predstavljaju poligon užuvanja i za ljude i za insekte.
Ekonaut je krajem jula 2022.g. učestvovao i u letnjem segmentu programa “Dunavsko more” i u saradnji sa domaćim naučnicima koji se bave istraživanjima insekata oprašivača, predstavio specifičan naučno-popularni program koji se sastojao od nekoliko zanimljivih radionica. Program je održan u okviru “Paviljona na Štrandu”, na gradskoj plaži koja je epicentar novosadskog letnjeg života, u saradnji sa partnerskim organizacijama Ekohub, Habiprot i Back Yard Brains. Lokalni biolozi iz udruženja Habiprot poveli su odrasle i decu u „Šetnju sa biologom“ kroz Kamenički park, gde su se prisutni upoznali sa biodiverzitetom ovog parka na obali Dunava. Habiprot je održao i posebnu radionicu na Štrandu pod nazivom “Skriveni svet insekata” na kojoj su posetioci imali priliku da vide zbirku insekata i svaki insekt pogledaju pod lupom i tako dođu u kontakt sa ovim raznolikim svetom koji živi oko nas i sastavni je deo zdravog ekosistema. Na radionici “Pčele – više od meda”, koja je održana u saradnji sa udruženjem Ekohub iz Beograda, prisutni su mogli da saznaju zašto su pčele proglašene najvažnijim stvorenjima na planeti, kako da ih razlikujemo od sličnih insekata, čime se hrane i kakav je njihov životni ciklus. Radionica “Zanimljiva neuronauka” održana je u saradnji sa međunarodnom organizacijom neuronaučnika Back Yard Brains i demonstrirala je koliko je lako izvesti prave neuronaučne eksperimente, čak i na šetalištu pored reke. Tokom programa, udruženje Ekonaut predstavilo je publikaciju “Uvod u baštenske zajednice”, kao i projekat Inicijative za gradske baštenske zajednice koji se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert.