Ove jeseni udruženje Ekonaut u okviru projekta “Gradske bašte za gradske pčele” pod pokroviteljstvom Sekreratijata za zaštitu životne sredine grada Beograda a u saradnji sa udruženjem “HabiProt” iz Novog Sada i kreativnim habom Nova Iskra, organizuje poslednje predavanje iz ovogodišnjeg ciklusa vezanog za temu biodiverziteta insekata koje se ovog puta specijalno bavi tihim herojima iz sveta insekata a to su oprašivači. Ovog puta ostavljamo pčele malo sa strane i pod lupu stavljamo insekte i druge vrste koje nisu toliko poznate široj javnosti a izuzetno su važne za produžetak života različitog spektra vrsta oko nas. Saznaćemo više o tome koje su to vrste koje često ih ni ne primećujemo ili ne znamo dovoljno o njima a zapravo vrše važnu ekosistemsku uslugu kao diskretni heroji od kojih u velikoj meri zavisi opstanak biljnih i životnjskih vrsta kao i raznovrsnost naše hrane.
Predavanje će biti održano online putem Zoom platforme u četvrtak 28. oktobra 2021.g sa početkom u 18:00 da bi rezervisali svoje mesto registrujte se putem LINKA
Tokom predavanja govorićemo o: osolikim muvama, leptirima, mravima, tvrdokrilcima, puževima i drugim vrstama koje vrše ovu važnu ulogu u našim ekosistemima. Prva asocijacija većine ljudi na pomen oprašivača najverovatnije će biti pčela, što je i u redu, s obzirom na to da ih smatramo najznačajnijom grupom insekata oprašivača. Međutim, oprašivanje i slatki nektar nisu rezervisani isključivo za njih, već i za mnoge druge životinje, čiji je značaj često zapostavljen. Potrudićemo se da obradimo većinu grupa oprašivača, objasnimo zašto je opstanak biljaka nezamisliv bez njih i kako to čovek ugrožava ove životinje. Videćemo zašto se neki cvetovi otvaraju noću, zašto su čudnih oblika, zašto se nalaze skriveni od znatiželjnih pogleda. Posvetićemo se i diverzitetu i opstanku manje poznatih oprašivača u urbanim sredinama, njihovim aspektima zaštite, važnosti sadnje domaćih vrsta biljaka i još mnogim drugim značajnim temama.
Predavač, Mihailo Vujić je mladi naučnik, student biologije koji je bavi proučavanjem insekata tj. entomologijom još od osnovne škole, čime je kao mlad stekao višegodišnje iskustvo u terenskom radu i identifikaciji različitih insekata. Oblast istraživanja kojom se bavi obuhvata osolike muve (Diptera: Syrphidae), dnevne leptire (Lepidoptera: Papilionoidea) i bogomoljke (Dictyoptera: Mantodea). Član je i aktivni saradnik Udruženja za održivi razvoj i očuvanje prirodnih staništa Srbije „HabiProt“, gde je jedan od urednika baze podataka o insektima Srbije „Alciphron“.
Udruženje „HabiProt“ je osnovano 2005. godine, okuplja ljubitelje prirode, kako amatere koji su voljni i odlučni da rade za opštu korist i očuvanje prirodne lepote Srbije, tako i stručnjake koji su svoj rad posvetili proučavanju biodiverziteta i zaštiti vrsta, staništa i celokupnih ekosistema. Kroz svoje aktivnosti udruženje se zalaže za zaštitu i održivo korišćenje biodiverziteta Srbije i Balkanskog poluostrva, evidentiranje vrsta i staništa na ovom prostoru, podizanje svesti građana Srbije, a naročito omladine, o neophodnosti zaštite prirodnih staništa kao sredstvu održivog razvoja društva. Takođe rade na afirmaciji i implementaciji evropskog i nacionalnog zakonodavstva u sferi zaštite životne sredine. Jedna od najvećih i najdugotrajnijih aktivnosti udruženja jeste pokretanje onlajn baze za prikupljanje podataka o insektima Srbije „Alcifron“ (http://alciphron.habiprot.org.rs/), kroz koju se okupljaju građani širom Srbije i uključuju u razvoj građanske nauke u Srbiji.Više o udruženju i njegovim aktivnostima možete saznati na https://habiprot.org.rs/
Prethodno predavanje iz ovog serijala „Održivo pčelarstvo iz ugla biologa“ koje je održala Jovana Bila Dubaić možete pogledati na našem YouTube kanalu.