U želji da promovišemo zdrave stilove života i aktivnosti koje spajaju igru i učenje u prirodi Ekonaut će 25. maja sa partnerima, saradnicima i drugim udruženjima organizovati događaj namenjen deci, u prostoru Arboretuma Šumarskog fakulteta na Banovom brdu. Od interaktivnih šetnji prirodom do praktičnih radionica, događaj će kreirati prilike za decu i roditelje da otkriju magiju igre na otvorenom prostoru. Tokom događaja koji počinje od 11:00 i traje do 15:00 časova, smenjivaće se radionice i druge aktivnosti za decu kroz koje će učiti o: identifikaciji biljaka, njihovoj upotrebi, prirodnim materijalima, divljim životinjama i njihovim staništima, savladavati prirodne prepreke i biti podsticana da se kreativno izraze u prostoru sa ciljem da aktivno istražuju i zabavljaju se.
Događaj je deo aktivnosti neformalne mreže organizacija i pojedinaca predvođenih udruženjem Ekonaut i KidHub pod nazivom „Igre napolju“ da razviju i prenesu ideju školskih bašti i nestandardnih elemenata za igru u otvorenom prostoru kao sastavnog dela obrazovanja i animacije dece u slobodno vreme. Na ovaj način želimo da započnemo tradicionalnu manifestaciju koja promoviše igru dece na otvorenom. Događaj je početak dugoročne transformacije na kojoj želimo da radimo sa svima koji dele naše ciljeve i vrednosti, kako bismo stvarali i promovisali konkretne primere prostora i aktivnosti po meri dece ali i kako bismo edukovali i osnažili relevantne aktere za participaciju u uređenju prostora za slobodnu dečiju igru.
PROGRAM
Radionica „Aranžmani u prirodi“, izvodi tim seminara „Igre u prirodi, igre sa rizicima“
1. grupa 11:30 -12:30
2. grupa 13:30 – 14:30
Radionica je za grupe do 15 dece uzrasta od 7-14 godina u pratnji roditelja ili vaspitača/nastavnika, lokacija travnjak Arboretuma
Kreiramo prirodni aranžman na okvirima od kartona, tokom šetnje nalazimo cvetove ili lišće i sl. i kačimo štipaljkama ili provlačimo oko vunice na kartonu. Pravimo aranžman od svog tela. Kao cveće izrastamo iz zemlje, ljuljamo se, širimo se, pravimo venčiće i bukete, crtamo na kori drveta.“Igre u prirodi, igre sa rizicima” je akreditovani pedagoški seminar koji su osmislile Tijana Bogovac pedagoškinja i Milijana Gajić vaspitačica koje imaju dugogodišnje iskustvo rada u predškolskoj ustanovi u Beogradu. Veruju da boravak u prirodi omogućava da se urođene osobine ličnosti deteta pobuđuju, što pokreće dete na akciju, istraživanje, i doprinosi holističkom razvoju deteta.
Radionica je besplatna. Prijave su obavezne na OVOM LINKU PRIJAVE SU ZATVORENE
Radionica „Zovu nas šume“, izvodi tim udruženja KidHub
11:00 – 11:45, grupa do 20 dece uzrasta od 3-6 godina, lokacija travnjak Arboretuma
Radionica “Zovu nas šume” je kreativna radionica kroz koju ćemo kroz igru sa najmlađima objasniti prirodne procese u prirodi kroz niz kreativnih igrolikih aktivnosti. Cilj aktivnosti je proširivanje saznanja i interesovanja najmlađih za konstruktivan boravak u prirodi kroz istraživanje, kao i podsticanje senzomotoričkog razvoja i korišćenje nestruktuiranih, prirodnih materijala u igri koji imaju višestruke namene u odnosu na komericijalne igračke. Voditeljke radionice je Tatjana Radaković, pedagoškinja, saradnica KidHub-a
Radionica je otvorena. Prijave su obavezne na OVOM LINKU PRIJAVE SU ZATVORENE
Radionica „Joga sa Sonjom“, izvodi Sonja Ivanišević
12:00 – 12: 45, grupa do 15 odraslih, lokacija travnjak Arboretuma
Radionica joge je poligon na kome upoznajemo, prihvatamo i unapređujemo sebe. Kroz proces samoosvešćenja prepoznajemo razne oblike disbalansa i spontano težimo da ih prevaziđemo i postignemo sklad. U tu svrhu joga nudi obilje tehnika, a učesnici će se i praktično uveriti u njihovu delotvornost. Radionica je deo programa Zdrava&Zgodna koji je skrojen za mame i sve zauzete žene koje teško balansiraju posao, privatne obaveze i lične potrebe a imaju problem sa bolom u leđima. Program je nastao kao rezultat Sonjinog iskustva i rada sa stotinama žena, brojnih edukacija i ličnog iskustva sa problemom sa leđima. Namenjen je svim punoletnim osobama i nije potrebno prethodno iskustvo u vežbanju joge. Voditeljka radionice je Sonja Ivanišević.
Radionica je otvorena.. Prijave na licu mesta.
Radionica „Koba Yagi priče – Pustolovine u Arboretumu“
Početak 12:00 – 13:00, namenjeno grupi do 15 dece uzrasta od 6-10 godina, lokacija travnjak Arboretuma
Sa Koba Yagi lutkama EnimalZ i MonsterZ uz pomoć Koba Yagi kartica zajedno ćemo smisliti KobaYagi priče. Udahnućemo život lutkama i smisliti neke naše neponovljive priče. Lutkama ćemo poveriti svoja osećanja, staviti ih u različite situacije, pustiti ih u različite pustolovine u park, šumu, pustinju, džunglu, okean ili na Mars! Pitaćemo ih i šta misle o ekologiji na ovoj našoj planeti Zemlji? Dođite da zajedno izmaštamo pustolovine i nove Koba Yagi priče. Voditeljke radionice su Ivana Koraksić, pozorišna rediteljka i Milica Dodić, pedagoškinja, saradnice KidHub-a
Radionica je otvorena. Prijave su obavezne na OVOM LINKU. PRIJAVE SU ZATVORENE
Radionica „Čarobna bašta“ sa Vladimirom Milutinovićem
11:00 – 11:45, namenjeno grupi do 20 dece uzrasta od 6-12 godina,
Tema radionice je nastanak života, od semenke do biljke. U program se prolazi kroz četiri faze gajenja biljaka, gde se učesnici aktivno bave poslovima setve semena uz učenje o vrstama i oblicima semena, imaju priliku da sami i uz pomoć demonstratora: odaberu seme, pripremaju posuda za setvu semena, mešaju substrate i kasnije da presade mladu biljku. Polaznici dobijaju biljku koju zatim nose kući kao poklon. Deo radionice je i otkrivanje biljke ispod magičnog plašta.
Radionica „Vrt u bojama“ sa Vladimirom Milutinovićem
12:30 -13:15, namenjeno grupi do 20 dece uzrasta od 6-12 godina
Tema radionice je upoznavanje učesnika sa različitim vrstama povrća i voća u raznim bojama. Polaznici se edukuju o nazivima vrsta povrća i voća, o važnosti korišćenja zeleniša u ishrani. Organizuje se mali kviz prepoznavanja biljke u posudi (sadnica) i ploda koji se prikazuje kao produkt te iste biljke kasnije u sezoni.
Radionica je otvorena. Prijave su obavezne na OVOM LINKU PRIJAVE SU ZATVORENE
Radionica „Lekovite biljke naši sugrađani“ sa Momčilom Antonijevićem
1. grupa 11:00 – 11:45
2. grupa 12:00 – 12:45
Polaznici će se tokom radionice upoznati sa lekovitim biljkama koje nas okružuju, a koje možda nismo primećivali. Pričaćemo o tome kako one deluju, za šta se koriste i kako se pravilno upotrebljavaju. Momčilo Antonijević je novinar i narodni travar, autor knjige „Divlji kuvar“ i škole poznavanja lekovitog bilja „Biljarnica“. Radionica je namenjena grupama do 25 dece, uzrasta od 7-14 godina u pratnji roditelja ili vaspitača/nastavnika.
Radionica je otvorena.. Prijave su obavezne na OVOM LINKU PRIJAVE SU ZATVORENE
Otvoreni čas glume u prirodi „Krila za put“ sa Natašom Tapušković
1. grupa 11:00 -12:30 uzrast od 7 -11 god
2. grupa 12:30 – 14:00 uzrast od 11 -15 god.
Primenjena igra je ideja i metod skole ,, Krila za put „, ciji je kreator dramska umetnica Natasa Tapuskovic. Radoznalost, imaginacija i entuzijazam bivaju oslobodjeni i umnozeni putem dramske igre. Primenjujuci igru unutar razlicitih prostora, otkrivamo i negujemo najautenticnije u svakome od nas.Prepoznajuci lepotu prirode i mogucnost sopstvene kreacije u njoj, osnazujemo vezu sa njom, prepoznajuci njen znacaj i neverovatnu raznovrsnost njenih darova. Dodjite da zajedno, putem igre, otkrivamo neke nove prostore u nama i oko nas.
Radionica je otvorena. Prijave su obavezne na OVOM LINKU PRIJAVE SU ZATVORENE
Radionica „Reciklaža uz muziku“ sa izdavačkom kućom JRJ „Moj izdavač“
12:30 – 13:30, Namenjeno grupi do 20 dece uzrasta od 6+ godina, roditelji se mogu priključiti radionici,
Tokom trajanja radionice polaznici prave muzičke intrumente od prirodnih materijala a zatim imaju muzičku radionicu od napravljenih instrumenata. Ova radionica se oslanja na knjigu “Pomozimo svetu – spasimo planetu”. JRJ Moj Izdavač osnovan je davne 1992. godine i bio je prvi privatni izdavač dečjih knjiga u tadašnjoj Jugoslaviji. Izdali su veliki broj izdanja: slikovnica, bojanki, radnih svezaka, kreativnih knjiga, enciklopedija, kapitalnih dela domaćih pisaca, mitologija raznih kultura, naročito su postali prepoznatljivi po rečnicima, lektirama i raznim priručnicima za đake i pedagoge. Voditelji radionice su stručni saradnici izdavača JRJ.
Radionica je otvorena. Način prijavljivanja: na licu mesta
———————————————————————————————
Brojna istraživanja pokazuju nesklad između značaja igre i boravka dece napolju, u prirodi, za razvoj i dobrobit dece i prilika da deca to praktikuju. Predominantno sedelački način života, izloženost medijima i nerazvijena socijalna mreža su okolnosti koje okružuju detinjstvo danas. Vrtićka i školska dvorišta kao i standardna igrališta u visoko urbanizovanim sredinama su uglavnom betonske ili asfaltirane površine bez sadržaja koji bi deci koja tu borave pružila prijatan i zelen ambijent za igru i učenje. Malo je prilika da deca ovladavaju svojim telom i da stiču sliku o sebi kao o kompetentnom biću, da grade vršnjačke odnose i razvijaju igru u najstimulativnijem okruženju, prirodi.
Svi programi su otvoreni i besplatni s tim da je za neke potrebna prijava putem priloženih formulara. Posetiocima se savetuje da ponesu svoje prostirke ili jastučiće za sedenje ili ležanje na travi kako bi mogli da uživaju u ambijentu kao i da im bude udobno tokom radionica koje su na jednoj lokaciji.
Od posetilaca se očekuje da se ponašaju odgovorno prema prirodi i otpad odlažu u obezbeđene kante na lokaciji kao i da ne dovode sa sobom kućne ljubimce jer pravila ponašanja u Arboretumu kao zaštićenom prirodnom dobru to ne dozvoljavaju! Takođe bismo vas zamolili da ne koristite duvan i elektronske cigarete tokom ovog događaja a naročito ne u blizini dece. Za odrasle posetioce biće obezbeđen uz podršku partnera iz DonCafe Strauss Adriatic kafe kutak gde mogu da borave tokom dečijih radionica ili uzmu kafe napitak za poneti. Posetioci mogu slobodno istraživati prostor Arboretuma mimo zadatog programa ili samo uživati u ambijentu uz poštovanje pravila lepog ponašanja.
O ARBORETUMU:
Zaštićeno prirodno područje Arboretum Šumarskog fakulteta u Beogradu predstavlja jedinstven pejzažno-arhitektonski prostor i vredan arhiv domaćih i stranih vrsta drveća, smešten na okućnici Šumarskog fakulteta, na Banovom brdu, u ulici Kneza Višeslava 1. Podignut je u periodu 1956-1959. godine, na površini od 3 hektara. Arboretum je tokom 2011. godine proglašen zaštićenim prirodnim područjem u kategoriji spomenika prirode. Danas ovde raste preko 300 drvenastih i žbunastih vrsta i predstavljenih sa preko 2.000 primeraka, od toga zastupljeno je 218 lišćarskih vrsta i 24 četinarske vrste. Prema poreklu, ovde raste ukupno 77 autohtonih vrsta drveća i žbunja i 146 alohtonih vrsta.
Projekat je podržan od strane: Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda. Sprovodi se u partnerstvu sa udruženjima Kidhub, kreativnog huba Nova Iskra, neformalne grupe “Igre napolju” i drugih.
Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji sprovodi Trag fondacija.