Sa ciljem da podstakne i osnaži sve one koji bi se okušali u baštovanstvu, organizacija Ekonaut najavila je za oktobar nekoliko predavanja i radionica posvećenih vrtlarstvu za početnike.
Predavanja i radionice za početnike koji žele da steknu osnovna znanja i veštine iz oblasti baštovanstva najavljene su za oktobar i novembar u organizaciji udruženja Ekonaut. Rad u bašti ima brojne koristi za fizičko i duševno zdravlje pojedinaca, ali takođe pozitivno utiče na životnu sredinu, pa samim tim i na lokalnu zajednicu. Nedostatak veće površine, idelane pozicije ili zemljišta, često se čini kao prepreka u zasnivanju sopstvenog vrta, međutim polaznicima programa biće predstavljena brojna rešenja i saveti za vrtlarstvo u gradskim uslovima. Jesen je godišnje doba koje pruža brojne mogućnosti za sadnju, pa će deo programa biti posvećen odabiru sadnica za ovaj period. Organskom proizvodnjom jestive bašte baviće se predavanje i radionica koje vodi pejzažni arhitekta Vladimir Milutinović, dok će Marija Nikolić, takođe pejzažni arhitekta, posvetiti predavanje i radionicu zasnivanju ukrasnog vrta.


Ovo je jedna je od niza edukativnih aktivnosti koje organizacija Ekonaut planira da sprovede u narednih godinu dana u okviru projekta “Inicijative za gradske baštenske zajednice”. U pitanju je projekat koji ima za cilj da promoviše baštenske zajednice kao jedno od mogućih rešenja za ekološke izazove sa kojima se Beograd suočava, ali i kao mesta koja mogu da unaprede i oplemene život u gradu. Baštenske zajedince su otvorene površine na kojima se pojedinci ili grupe bave uzgojem biljaka po sopstvenom izboru i imaju brojne društveno korisne namene. Stoga, pored edukacije vezane za uzgajanje ukrasnih biljaka i hrane u gradskim uslovima, biće održani i programi posvećeni načinima formiranja i organizovanja baštenskih zajednica kako bi se lokalne zajednice i pojedinci osnažili da utiču na uređenje zelenih površina u svom okruženju.
Predavanje i radionica: Jestivi organski vrt za početnike
Predavač: Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekta
sreda 13. oktobar u 18_00 – On-lajn predavanje (Zoom)
subota 23. oktobar – Radionica (Uživo – lokacija Beograd, Savamala)
Na uvodnom predavanju 13. oktobra biće predstavljeni osnovni koraci u započinjanju sopstvenog vrta. Vladimir Milutinović predstaviće kako da se i najmanja površina iskoristi za uspešan plodonosni vrt tokom cele godine, kako najbolje upotrebiti poziciju vrta i kako premostiti probleme sa kvalitetom zemljišta i dostupnošću vode. Kroz jednostavna uputstva o najboljim terminima za obavljanje radova u bašti, o pripremnim radovima, setvi semena i organskim merama u pripremi vrta, biće dobijena osnovna znanja koja će omogućiti da se početničke greške izbegnu.
Radionica 23. oktobra uputiće polaznike u jesenju setvu i pripreme za zimski sezonski vrt. Učesnici radionice će saznati koje vrste biljaka su tolerantne na hladnoću i jaku zimu, zašto treba imati zeleni vrt na celoj površini tokom zime i kako napraviti mali plastenik sa minimum utrošenog vremena i materijala.
Prijavljivanje
Za učešće na predavanju potrebno je da se prijavite putem FORMULARA nakon čega ćete dobiti pristupni link. Poziv za prijavljivanje na radionicu biće naknadno poslat polaznicima predavanja koji su u formularu označili da žele da prisustvuju i radionici. Broj mesta na radionici je ograničen i radionica je otvorena samo za one koji će pohađati predavanje 13. oktobra.
Vladimir Milutinović, profesionalna biografija:
Rođen 1982. godine u Beogradu, osnovnu i srednju školu završava u Obrenovcu. Diplomira na Katedri za pejzažnu arhitekturu i hortikulturu Šumarskog fakulteta u Beogradu. Iskustvo stiče u firmi Semenarna Ljubljana na poslovima uvoza semena i opreme za baštovanstvo, zaštite biljaka i u poljoprivrednoj apoteci. U 2012. godini upisuje postdiplomske studije na Novosadskom poljoprivrednom fakultetu, Odsek za organsku poljoprivredu, a 2018. nastavlja specijalističke studije na Šumarskom fakultetu na Katedri za proizvodnju sadnog materija. Saradnik u nastavi iz oblasti rasadničarske proizvodnje. Od 2014. godine uključen u produkciju TV serijala “Mala škola baštovanstva” (2014), “Svet baštovanstva” (2018), “Tajna mog vrta” i “Svet rasadnika” (2021). Od 2013. do 2018. rukovodilac projekta za pošumljavanje degradiranih zemljišta TE (N.Tesla Obrenovac, Kostolac, Kolubara). Sa organizacijom Okvir života sarađuje na promociji očuvanja autohtonih sorti voća na teritoriji Srbije, edukaciji o proizvodnji organske hrane i kao predavač na radionicama. Kao stručnjak za drveće aktivan je u nizu projekata u saradnji sa hortikulturnim operaterima u Srbiji.
Predavanje i radionica: Ukrasni vrt za početnike
Predavač: Marija Nikolić, pejzažni arhitekta iz Beograda.
03. novembar – On-lajn predavanje (Zoom)
13. novembar – Radionica (Uživo – lokacija Beograd, Savamala)
Na uvodnom predavanju 03. novembra biće predstavljene osnove zasnivanja ukrasnog vrta na terasi ili u bašti. Predavanje će obuhvatiti nekoliko važnih oblasti kao što su definisanje odabira šta želimo da imamo u svojoj bašti ili na terasi, osnovni uslovi sredine, mikrolokacija bašte (zemljište, voda, drenaža i sl.) i priprema sadnog materijala. Predavanje će se takođe osvrnuti na najoptimalnija rešenja za terase i balkone u gustim urbanim sredinama.
Radionica 13. novembra upoznaće polaznike sa osnovnim materijalima i radovima u bašti a kao živi primer vrta koji neguje biodiverzitet videće urbanu baštu u Novoj iskri u Savamali. Polaznici će tokom radionice biti podstaknuti da naprave svoj plan konkretnog ukrasnog vrt
Prijavljivanje
Za učešće na predavanju potrebno je da se prijavite putem ovog FORMULARA nakon čega ćete dobiti pristupni link. Poziv za prijavljivanje na radionicu biće naknadno poslat polaznicima predavanja koji su u formularu označili da žele da prisustvuju i radionici. Radionica je otvorena samo za one koji će pohađati predavanje 03. novembra.
Marija Nikolić, profesionalna biografija:
Posle diplomiranja na Šumarskom fakultetu, smer pejzažna arhitektura, svoju profesionalnu karijeru započinje radom sa privatnim vrtovima i baštama ugostiteljskih objekata. Život je odvodi u Francusku gde više od decenije prati razvoj urbane ekologije i integraciju zelenila i gradskih bašti u urbano tkivo Pariza, kao i razvoj svesti građana o njenom značaju. Kao član francuske federacije pejzažista, već 17 godina je na izvoru informacija i kreiranju trendova svoje struke u skladu sa klimatskim promenama. Paralelno sa životom u Francuskoj razvija Beogradski Festival Cveća koji se 11 godina održava u Beogradu uvek sa ključnim temama vezanim za urbanu ekologiju i primenu ozelenjavanja u gradu. Projekte koje akcentuje kao svoje favorite su privatni vrtovi i terase, bez obzira što njen profesionalni rad prate i veći komercijalni projekti. Njen rad je autentičan po principima održivosti, a u skladu sa prirodom i njenim postulatima.

Zainteresovani mogu da se prijave na obe ili samo na jedno od predavanja/radionica koje su subvencionisane od strane donatora projekta „Inicijativa za gradske baštenske zajednice“ i samim tim su besplatne za polaznike.
Projekat “Inicijativa za baštenske zajednice” se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert. Sadržaj ove stranice nužno ne odražava stavove donatora ni Beogradske otvorene škole, i za njega je isključivo odgovoran “Ekonaut”.
